GüNDEM Haber Girişi : 12 Mart 2023 11:31

ABD'den dayatma: Rusya'nın Suriye ile hava hattını kapatın

ABD'den dayatma: Rusya'nın Suriye ile hava hattını kapatın

ABD’nin Türkiye’ye ‘Rusya’nın Suriye’ye hava hattını bütünüyle kapatın.’ baskısı yaptığı öğrenildi. Rusya gelişmeleri yakından takip ediyor.ABD, 14 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi Türkiye’ye baskılarını artırdı. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, Biden yönetimi peş peşe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taleplerini sıralarken, bu talepler arasında ilk sırada Rusya ve Suriye konuları geliyor.

Geçen haftalarda Türkiye’ye gelen ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyulması konusunda temaslarda bulunurken, temasları sonrasında yaptığı sert açıklamalar dikkat çekti. Hazine yetkileri, “Putin’in savaş makinasına destek olacak hiçbir şeye izin vermeyeceğiz.” tehdidinde bulundu. Amerika’nın dayatmaları bununla da kalmadı. Biden yönetiminin Rusya ile Suriye hava hattının tamamen kapatılması için Türkiye’ye baskı yaptığı belirlendi. Türkiye bu konuda açıklama yapmazken, Rusya’nın gelişmeleri yakından takip ettiği öğrenildi. Gelişmeleri yakından izleyen kaynaklar şu değerlendirmeleri yaptı:

ABD, 14 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi Türkiye’ye baskılarını artırdı. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, Biden yönetimi peş peşe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taleplerini sıralarken, bu talepler arasında ilk sırada Rusya ve Suriye konuları geliyor. Geçen haftalarda Türkiye’ye gelen ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyulması konusunda temaslarda bulunurken, temasları sonrasında yaptığı sert açıklamalar dikkat çekti. Hazine yetkileri, “Putin’in savaş makinasına destek olacak hiçbir şeye izin vermeyeceğiz.” tehdidinde bulundu. Amerika’nın dayatmaları bununla da kalmadı. Biden yönetiminin Rusya ile Suriye hava hattının tamamen kapatılması için Türkiye’ye baskı yaptığı belirlendi. Türkiye bu konuda açıklama yapmazken, Rusya’nın gelişmeleri yakından takip ettiği öğrenildi. Gelişmeleri yakından izleyen kaynaklar şu değerlendirmeleri yaptı: