TüRKIYE Haber Girişi : 13 Şubat 2023 08:30

Ahmet Ercan, Marmara depremi için tarih verdi

Ahmet Ercan, Marmara depremi için tarih verdi
Ahmet Ercan, Marmara depremi için tarih verdi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Marmara’daki olası deprem için uyarılarda bulundu. Ercan, olası Marmara depreminin 2045'e kadar zamanı olabileceğini dile getirdi.

20 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ece Üner’in sunduğu tv100 deprem özel yayınına konuk olan Jeofizik Yüksek Mühendisi Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan başta İstanbul olmak üzere Marmara ve Trakya bölgesini etkilemesi beklenen olası Marmara depremine yönelik uyarılarda bulundu. 

Ercan, “Adıyaman’ın Arap Kalkanı’ndan çekinmeye başladım. Oradan Çüngüş’e, Gerger’e doğru gidiş başladı. Eğer o gidiş sürerse oralarda bir şeyler yapabilir. Diyarbakır’ın kuzeyinde gerginlik boşalmaları var. Lice büyük depremler üretebilir” dedi. 

Ahmet Ercan Marmara depremi için“Marmara’da deprem için çok çok erken. Marmara şu anda çok yorgun bir boksör gibi. Çok dinlenip gücünü yeniden toplaması için gereken zaman en azından 2045’e kadar. Gücünü toplama olayı 2075 hatta 2150 yılına kadar gecikme olasılığı var.” dedi.

deprem - Sputnik Türkiye, 1920, 11.02.2023

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi

Prof. Hasan Sözbilir: Afet bölgesindeki 5 fay birleşince 2 büyük depremi yarattı