GüNDEM Haber Girişi : 31 Mart 2023 09:01

“ATATÜRK BARAJI RİSK TAŞIYOR

Depremlerin yerine önceden bilen adam Şener Üşümezsoy yeni deprem olacak yeri açıkladı. Gerçekleşirse eyvah ki eyvah

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy yeni bir depremin olacağı düşünülen yeri işaret etti. Bölgedeki fayların stres biriktirdiğine değinen Üşümezsoy, "Bu bölge çok dikkat edilmesi gereken bir fay hattıyla çevrilidir" dedi. 

YENİÇAĞ - Özel Haber / Merve KIZILALP

Kahramanmaraş’ta meydana gelip 11 ili beraberinde etkileyen, büyük yıkımlara ve 50 binden fazla can kaybına sebep olan depremlerin ardından artçı depremler korkutmaya devam ediyor.

Deprem bölgesine yakın yerlerdeki faylar stresini biriktirirken deprem bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy yeni bir bölgede deprem beklendiğinin altını çizdi.

“ATATÜRK BARAJI RİSK TAŞIYOR”

Üşümezsoy, “Kahramanmaraş Pazarcık depremleri sonrası risk taşıyan bölge Atatürk Barajı’nın güney kenarındaki fay hattıdır. Bu bölge çok dikkat edilmesi gereken bir fay hattıyla çevrilidir. Bozova fayı bu depremde stresle yüklenmiştir.” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nden doktora tezi hazırlayan Ziya Görücü’nün haritasıyla durumu özetleyen Üşümezsoy, Bozova fayının görüntüsünü paylaştı. Atatürk Barajı’nın güney kenarındaki bu fay üzerindeki stresiyle buradaki depremlerin (6 Şubat depremi ve hatta Sivrice depremi) çözümlendiğini belirten Üşümezsoy, şimdi yine aynı fay üzerinde stresin büyüdüğünün altını çizdi. Bu fayın yine kuzey batı – kuzey doğu- güney batı yönlü bir gerilmeyle stres yüklendiğini, yüklenen stresin de Elazığ depremi ve Pazarcık depremiyle Arap Yarımadasının kuzey doğuya doğru 5 metre kadar hareket etmesinin bu fay üzerindeki stresi artırdığının gözlendiğini vurguladı. Adıyaman barajının hemen yakınında bulunan stresin dikkat çektiğini ifade etti.