GüNCEL Haber Girişi : 14 Şubat 2023 17:44

DEPREM SONRASINDA ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞMALI?

DEPREM SONRASINDA ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞMALI?

     Ülke olarak çok acı günlerden geçiyoruz. Maalesef bu durumdan en çok etkilenen de çocuklarımız oluyor. Depremi yaşamayanlar uzaktan ,depremi yaşayanlar da olayın merkezinde olarak daha farklı etkileniyorlar. Tabi süreci iyi yönetmek ,olumsuz etkinin  önüne geçmek ailelere düşüyor,öğretmenlerimize düşüyor.

    Uzmanlara göre, çocuklara yaşanan olaylar hakkında bilgi vermek, destek olmak, başkalarına yardımcı olmalarını teşvik etmek kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Çocukları sade ve basit bir dille doğru olarak bilgilendirmek önemlidir. Bilgilendirme durumu olduğundan hafif ya da abartarak değil, basitçe ve anlayacağı şekilde yapılmalıdır. Bu süreçte en gözle görülür etki çocuklar tek başlarına kalmak istemiyor olabilirler. Akşam yatarken bir süre onlarla yatabiliriz bu geçici bir durumdur. Onları güvende hissettirmeliyiz. Kucaklamak, sarılmak, dokunmak gibi fiziksel temaslar da çocuğun duygusal olarak rahatlamasına yardımcı olur. Gün içinde meşgul edecek, bedenen yoracak oyunlar oynatmak, yatmadan evvel masal okumak uykuya dalmasını kolaylaştırabilir. Her şeyin yeniden düzene gireceği konusunda güvence vermek çocukları rahatlatır.

      Yine bu süreçte ; çocuklarla bol bol oyun oynamalı,  resim yapmalarını duygularını resmetmelerini  teşvik etmeliyiz. Deprem resmi dahi çizebilir bunda herhangi bir olumsuzluk yoktur, tam tersine çizdikleriyle ilgili konuşmalar yapıp ne hissettiklerini anlamaya çalışmalıyız.  Ders başarısında düşüş meydana gelebilir. Öğrencileri zorlamadan, eğlenceli   etkinliklerle ufak ufak bir yerden başlamak adapte olmalarını kolaylaştıracaktır. Bu gelişmelerin hepsi doğaldır , yaşanması muhtemeldir ve geçicidir. Uzun yıllar atlatılamazsa bu duygular ve psikolojik süreç o zaman uzman bir yardım alınması şarttır.