DüNYA Haber Girişi : 19 Ocak 2023 08:41

Haddini fazlasıyla aştı! Finlandiyalı diplomattan Türkiye hakkında skandal sözler

Haddini fazlasıyla aştı! Finlandiyalı diplomattan Türkiye hakkında skandal sözler

NATO'ya girmek için Ankara'nın kapısında yatan İsveç ve Finlandiya'da skandallar bitmek bilmiyor... İsveç'in başkenti Stockholm'deki PKK rezaleti sonrası Finli bir diplomat Türkiye ile ilgili skandal sözler sarfetti.  

Rusya-Ukrayna savaşının ardından NATO'ya girmek isteyen İsveç ve Finlandiya'ya Türkiye'den veto gelmiş, iki İskandinav ülkesinin teröre destek vermeyeceklerini belirtmesinin ardından ise Türkiye NATO yoluna yeşil ışık yakmıştı.

PKK sempatizanlarının adeta yuvası olan İsveç'te ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a alçak bir saldırı düzenlenmiş, bunun ardından da Türkiye'den ciddi tepkiler gitmişti.

Türkiye ile ilgili skandal sözler

Konuyla ilgili Finlandiya'daki bazı isimlerden ise tepki geldi. İsveç gazetesi Aftonbladet, Finlandiyalı diplomat Tommy Westerlund'un açıklamalarına yer verdi.

Skandal açıklamalarda bulunan Westerun, "İsveç ve Finlandiya gibi yetenekli ülkeler söz konusu olduğunda Türkiye'nin bu kadar büyütülmesi iğrenç. Sınırı korumak gerekiyor. NATO üyeliği zaten gelecek, ABD de yanımızda" dedi.

Aynı şekilde Finlandiyalı politikacı Eva Biadet ise "Erdoğan'a bize baskı yapmanın mümkün olmadığını göstermeliyiz" dedi.