GüNDEM Haber Girişi : 26 Aralık 2023 15:09

KİMSE KİMSEYİ SEVMİYOR

KİMSE KİMSEYİ SEVMİYOR

KOLTUK KAVGASI AMA KENDİ İÇLERİNDE

 

.

 

Son dönemlerde, resmi ya da özel kurumların içerisinde şikâyet furyası moda haline gelmiş durumda. Makam telaşı, koltuk hırsı ve güç zehirlenmesi diye adlandırılan içsel dürtü mağlubiyeti, insanlar arası ilişkileri de şüpheli duruma getirdi.

 

.

..

..

Son günlerde resmi kurumlarda yaşanan üst düzey değişiklikler, akıllara şikayet dilekçelerinin etkisini de getirdi. Gizlice elde edilen bilgiler ve bu bilgileri basına sızdırma tehditleri sonucunda birçok yetkili, görevinden alındı. Hakaretler, küfürler, saldırılar bir biri ardına ekranlara yansırken, bu tutumun adına siyaset kılıfını giydirdiler. Sadece devlet kurumları değil, özel sektörler, futbol camiası, uluslararası kurumlar ve daha birçok hizmet alanı, bu şantaj ve tehdit sonucu görev değişikliğine boyun eğmiş durumda.

.

.

HERKES HERKESİ İDARE EDİYOR

.

Ancak, astların üstlerini gizlice şikayet etmelerinin başka nedenleri de ortaya çıkmakta. Üstlerinin kendilerini adil ve hakkaniyetli davranmadığını düşünen yardımcılar, üstlerinin kendilerini baskı altına aldığını, haklarını gasp ettiğini veya ayrımcılık yaptığını düşünerek şikayette bulunuyorlar. Bu nedenle, üstlerini şikayet ederek, kendilerini koruma altına almak ve haksızlıklara karşı mücadele etmek gibi sıkıntılı bir sürecin içerisine giriyorlar.

 

.

.

Hatta iş o kadar çığırından çıkmış durumda ki, elindeki gizli bilgileri basına servis eden astlar, üstleriyle birlikte güya bu bilgileri sızdıranlara meydan okuyorlar. Onlara dünyayı dar edecekleri tehditlerinde bulunurlarken, yeni bilgiler edinmeye çalışıyorlar. Bu sahne performansı alkışlanacak cinsten. İşin en acıklı tablosu da işte tam burada ortaya çıkıyor; kimse kimseyi sevmiyor ama sahte bir sevgi yumağı içerisinde birbirlerini boğup duruyorlar.

.

.

Sonuç olarak, astların üstlerini gizlice şikayet etmelerinin tek bir nedeni yoktur. Bu şikayetlerin, astların hırsı, rahatsızlığı veya adalet duygusundan kaynaklanabileceği söylenebilir.

Astların üstlerini gizlice şikayet etmelerinin kurum kültürüne de olumsuz etkisi oldukça fazla. Bu şikayetler, kurumda güvensizliğe ve huzursuzluğa yol açmakta. Sonuç olarak, koltuk kavgası ve makam hırsı, iftirayı ve hakareti doğurarak toplum içerisindeki sarsılmaz dengeleri alt üst ediyor.

 

HABER : ADNAN ANILMIŞ