SAğLıK Haber Girişi : 09 Mart 2023 09:10

Kuru soğanın sağlığa faydaları! Kuru soğan faydaları ve zararları nelerdir?

Kuru soğanın sağlığa faydaları! Kuru soğan faydaları ve zararları nelerdir?

Her evin mutfağında yeri olan ama çoğu zaman üzerine pek de düşünmediğimiz soğanın faydalarını ne kadar biliyoruz? Yemeklere, çorbalara, mezelere, salatalara ve aklımıza gelmeyen pek çok şeye bir alışkanlık olarak kattığımız soğanın aslında vitamin deposu olduğundan haberiniz var mı? Gerek pişirilip gerekse çiğ olarak tüketilebilen kuru soğanın kullanıldığı pek çok kürden bahsetmek mümkün. Düşük kalorili besinlerden biri olması açısından da rahatlıkla tüketilebilecek kuru soğanın faydalarını öğrendiğinizde şok olacaksınız. Soğansız yemek olmaz cümlesini hepiniz daha küçük yaşlarınızdayken duymuşsunuzdur. Türk mutfağında neredeyse her şeyde kullanılan kuru soğan, kısa bir süre önce de menemen tartışmalarıyla sosyal medyanın gündeminde oturmuştu. Temel gıda maddelerinden biri kabul edilen Kuru Soğanın Faydaları ve Zararları son zamanlarda internette en çok araştırılan konuların arasında yer alıyor. 

Kuru Soğan Neye İyi Gelir?

Yaz kış sofralarınızda yeri olması gereken kuru soğan bağışıklık sisteminizin dostudur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren kuru soğan özellikle kış aylarında mikroplara karşı vücut direnci arttırır ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.

Mikrobik rahatsızlıkları olanların da en yakın dostu olmaya aday olan kuru soğan doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle de vücudunuzda bulunan ve sizi hasta etmeye niyetlenen mikropları yok etmek konusunda uzman kabul edilir.

 

 

Kuru soğan aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Kanser tedavilerinde de soğan kürlerinin önerildiğini sık sık görürsünüz.

Diyelim ki soğuk aldınız ve hastalandınız. Boğazınızda balgamlı bir öksürük var. İşte böyle durumda da kuru soğana başvurabilirsiniz çünkü kuru soğal balgam söktürücü özelliği ve burun tıkanıklığı önleyen etkisi ile iyileşmenize yardım eder. 

Kuru Soğan Zayıflatır Mı?

Kuru soğanın zayıflamaya yardımcı etkisinden de bahsedilebilir. Vücudunuzdaki fazla suyu atmaya yardım eden kuru soğan tek başına zayıflamanızı sağlamasa da zayıflama sürecinize katkı sağlayabilir.

Kuru Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan kürü hazırlamak oldukça kolaydır. Bir tencerede bir miktar su ile soğanları kaynatarak soğan kürü elde edebilirsiniz.

 

 

Kuru Soğanın Zararları Nedir?

Kuru soğanın aşırı tüketilmesi durumlarda elbette bazı olumsuz etkilerden de söz edilebilmektedir. Örneğin kuru soğan fazla tüketildiğinde kanamaları arttırabilir. Basur kanamaları olanlar kuru soğan tüketirken dikkatli olmalıdır.

Bunun yanı sıra kuru soğanın migren ağrılarını tetikleyici etkileri olduğundan da bahsedilir. Ayrıca kuru soğan çiğ olarak tüketildiğinde midede şişkinlik ve yanma yapabilir. Yani reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları olanların çiğ kuru soğan tüketmekten mümkün mertebe kaçınması gereklidir.