GüNDEM Haber Girişi : 06 Aralık 2023 17:32

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr Volkan Güneş

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr Volkan Güneş

.

.

Omuz sıkışma sendromu, omuz eklemi bölgesindeki tendonların veya bağların sıkışması veya tahriş olması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu sıkışma genellikle omuzun yanı hareketleri sırasında ağrı, kısıtlı hareketlilik ve rahatsızlık şeklinde kendini gösterir.

.

.

Omuz sıkışma sendromunun tedavisi genellikle cerrahi gerektirmeyen konservatif yöntemlerle başlar. Bunlar arasında istirahat, fizik tedavi, egzersizler, ağrı kesiciler ve nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar bulunur. Bu tedavi yöntemleri genellikle semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

.

.

Ancak, konservatif tedaviye rağmen semptomlar devam ederse veya ciddi bir durum söz konusu ise cerrahi seçenekler düşünülebilir. Omuz sıkışma sendromunun cerrahi tedavisi, sıkışmaya neden olan yapıları serbest bırakarak veya omuz eklemi üzerindeki basıyı azaltarak gerçekleştirilebilir. Cerrahi tedavi,artroskopik (kapalı) veya açık cerrahi olarak uygulanabilir.

 

.

.

Ancak unutmayın, her durum farklıdır ve cerrahi gerekliliği konusunda bir uzmana danışmanız en iyisidir. Bir ortopedi uzmanı veya omuz cerrahı, sizin durumunuzla ilgili en iyi tedavi seçeneklerini değerlendirebilir ve size uygun olanı önerir.

 

.

.