GüNDEM Haber Girişi : 01 Ocak 2024 10:26

Riyad’daki Süper Kupa krizi, İtalyan kamuoyunda da yankı buldu: 'Haç da yasaklanır mı?'

Riyad’daki Süper Kupa krizi, İtalyan kamuoyunda da yankı buldu: 'Haç da yasaklanır mı?'

18 Ocak 2023'te Riyad'da oynanan İtalya Süper Kupa finalinde Inter ve Milan karşı karşıya geldi. Kupayı 3-0'lık galibiyetle Inter kazandı Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Cuma akşamı oynanması planlanırken iptal edilen Süper Kupa finalinde yaşanan kriz, gelecek ay bu ülkede Süper Kupa maçları düzenleyecek olan İtalya’da da yankı yarattı. İtalya Süper Kupası finali, gelecek ay dördüncü kez Suudi Arabistan’da yapılacak.

Napoli, Inter, Lazio ve Fiorentina takımları arasındaki 2023/2024 Süper Kupa yarı final ve final maçları 18-22 Ocak tarihleri arasında Riyad’da oynanacak.

Türk takımların, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında sahaya Mustafa Kemal Atatürk’ü anan pankartlar ve formalarla çıkmak istemesi üzerine Suudi yetkililerle yaşanan anlaşmazlık bu açıdan da İtalya basınında geniş yer buldu.

Ülkenin en büyük gazetelerinden Corriere della Sera bugün haberi “Barışçı sloganlara hayır. Riyad’da diplomatik vaka, Türk Süper Kupası iptal” başlığıyla verdi.

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Cuma akşamı oynanması planlanırken iptal edilen Süper Kupa finalinde yaşanan kriz, gelecek ay bu ülkede Süper Kupa maçları düzenleyecek olan İtalya’da da yankı yarattı. İtalya Süper Kupası finali, gelecek ay dördüncü kez Suudi Arabistan’da yapılacak. Napoli, Inter, Lazio ve Fiorentina takımları arasındaki 2023/2024 Süper Kupa yarı final ve final maçları 18-22 Ocak tarihleri arasında Riyad’da oynanacak. Türk takımların, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında sahaya Mustafa Kemal Atatürk’ü anan pankartlar ve formalarla çıkmak istemesi üzerine Suudi yetkililerle yaşanan anlaşmazlık bu açıdan da İtalya basınında geniş yer buldu. Ülkenin en büyük gazetelerinden Corriere della Sera bugün haberi “Barışçı sloganlara hayır. Riyad’da diplomatik vaka, Türk Süper Kupası iptal” başlığıyla verdi.