GüNDEM Haber Girişi : 21 Aralık 2023 09:52

Sıcaklıklar 465 dereceye yükselecek! Dünyanın sonu için tarih verildi

Sıcaklıklar 465 dereceye yükselecek! Dünyanın sonu için tarih verildi

Bilim insanlarından dünyanın sonu için tarih geldi. Biz belki göremeyeceğiz dehşet bir senaryo dünyayı bekliyor. Bilim insanları tarafından yapılan son çalışma korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmalara göre Dünya 'kaçak sera etkisi' nedeniyle birkaç yüzyıl içerisinde komşusu Venüs gibi yaşanmaz bir hale gelebilir.

Bilim insanları tarafından yapılan son çalışma korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmalara göre Dünya 'kaçak sera etkisi' nedeniyle birkaç yüzyıl içerisinde komşusu Venüs gibi yaşanmaz bir hale gelebilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma Dünya'nın geleceğine dair korkunç bir bakış açısı sağladı ve durum hiç iç açıcı değil.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma Dünya'nın geleceğine dair korkunç bir bakış açısı sağladı ve durum hiç iç açıcı değil Araştırmacılar Dünya'nın dramatik derecelerde ısındığı 'kaçak sera etkisi' simülasyonu gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Dünya kısa sürede komşusu Venüs gibi 'yaşanması imkansız bir cehennem' olabilir. Bilim insanlarına göre kaçak sera etkisinin yaşanma ihtimali tahmin ettiğimiz kadar uzak değil. Birkaç yüzyıl içerisinde gözlemlenmesi bekleniyor. Bilim insanları, Dünya üzerinde kontrolden çıkan bir sera etkisinin yalnızca birkaç yüzyıl olabileceğini tahmin ediyor. Bu da 2300 ile 2400'lü yıllara denk geliyor. Yeni çalışma, Cenevre Üniversitesi'ndeki gökbilimciler ile Fransa'nın Paris ve Bordeaux'daki CNRS laboratuvarları tarafından yürütüldü  Bilim insanları, Dünya'nın 'tüm yüzey okyanuslarının buharlaşması' ve 'küresel yüzey sıcaklıklarında çarpıcı artış' konularında uyarıda bulunuyor. Kontrolden çıkan sera etkisi, Venüs ve Dünya'nın farklı evrimini değerlendirmek için çok önemli.

Bilim insanları, Dünya'nın 'tüm yüzey okyanuslarının buharlaşması' ve 'küresel yüzey sıcaklıklarında çarpıcı artış' konularında uyarıda bulunuyor. Kontrolden çıkan sera etkisi, Venüs ve Dünya'nın farklı evrimini değerlendirmek için çok önemli. Venüs, Dünya'nın 'kötü ikizi' olarak biliniyor çünkü Dünya gibi kayalıktan oluşuyor ve hemen hemen aynı büyüklükte. Ancak Dünya'nın aksine Venüs, ortalama 465°C yüzey sıcaklığına sahip.

Venüs, Dünya'nın 'kötü ikizi' olarak biliniyor çünkü Dünya gibi kayalıktan oluşuyor ve hemen hemen aynı büyüklükte. Ancak Dünya'nın aksine Venüs, ortalama 465°C yüzey sıcaklığına sahip. Yoğun atmosferi sayesinde Venüs, Güneş'e daha yakın olan Merkür gezegeninden bile daha sıcak. Gezegen kurşunu ve zehirli sülfürik asit bulutlarını eritecek kadar sıcak bir yüzeye sahip.  Gece gökyüzünde seçilebilecek kadar parlak sarı yüzeyiyle Venüs, Dünyalılara bir gezegenin başına neler gelebileceğine dair bir uyarı niteliğinde.

Gece gökyüzünde seçilebilecek kadar parlak sarı yüzeyiyle Venüs, Dünyalılara bir gezegenin başına neler gelebileceğine dair bir uyarı niteliğinde