GüNCEL Haber Girişi : 15 Ocak 2023 10:58

Tarihi doğal gaz keşfi iştahlarını kabarttı!

Tarihi doğal gaz keşfi iştahlarını kabarttı!
Tarihi doğal gaz keşfi iştahlarını kabarttı!

Tarihi doğal gaz keşfi iştahlarını kabarttı! Dünya devinin teklifine Türkiye'den ret cevabı  

Dünya enerji devi, Karadeniz'de keşfedilen doğal gaz rezervi için Türkiye'ye teklifte bulundu. Şirketin mevcut keşfin piyasa değerinin yarısını nakit verme teklifinin Türkiye tarafından "Enerjide tam bağımsızlık" gerekçesiyle kabul edilmediği öğrenildi.

Fatih Sondaj Gemisi'nin Karadeniz'de yaptığı 710 milyar metreküplük doğalgaz keşfi dünya enerji devlerinin iştahını kabarttı.

Petrol ve Doğalgaz endüstrisinde dünyanın önde gelen rezerv değerlendirme kuruluşlarından olan DeGolyer and MacNaughton (DeMac) şirketinin Sakarya ve Amasra gaz sahalarında toplam 1 trilyon metreküplük yerinde gaz miktarını onaylaması ile dünya enerji devlerinin Türkiye'ye olan ilgisi de arttı.

1 trilyon dolarlık gaz keşfi yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fatih Sondaj Gemisi'nin Karadeniz'deki Çaycuma-1 kuyusunda denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük yeni doğalgaz keşfi bulduğunu açıklaması ile bölgedeki keşif miktarı 710 milyar metreküpe yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, keşfedilen doğalgazın uluslararası piyasalardaki karşılığının 1 trilyon doları bulduğunu ifade ederken, pastadan pay almak isteyen enerji devleri şimdiden sıraya girdi.

"Değerinin yarısını nakit verelim"

A Haber'in haberine göre; Bölgedeki yeniden değerleme çalışması dünyanın alanında en yetkin ve güvenilir rezerv değerlendirme şirketi DeMac tarafından gerçekleştirilirken, rezervin ekonomik büyüklüğü de daha net gözler önüne serildi.