GüNCEL Haber Girişi : 08 Şubat 2023 08:49

Türkiye depremle boğuşurken Yunanistan'dan sinsi plan! Uzman isim 'Bunu yapabilirler' diyerek uyardı

Türkiye depremle boğuşurken Yunanistan'dan sinsi plan! Uzman isim 'Bunu yapabilirler' diyerek uyardı
Türkiye depremle boğuşurken Yunanistan'dan sinsi plan! Uzman isim 'Bunu yapabilirler' diyerek uyardı

Türkiye depremin yaralarını sarmaya çalışırken Yunanistan'ın arka planda sinsi bir adım atabileceği öne sürüldü. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime rağmen Yunanistan'ın Türkiye'ye yardım gönderdiğini belirterek, “Yunanistan ve Türkiye zor zamanlarda birbirlerine yardım etmesi gereken komşulardır.  Bu, ülkelerimizi vuran ilk deprem değil. Bu, geçici olarak farklılıklarımızı bir kenara bırakmanın ve çok çok acil bir durumu ele almanın zamanıdır” dedi.

Bu, ülkelerimizi vuran ilk deprem değil. Bu, geçici olarak farklılıklarımızı bir kenara bırakmanın ve çok çok acil bir durumu ele almanın zamanıdır” dedi.  Suriye'ye ise yardım göndermenin daha karmaşık olduğunu belirten Miçotakis, Suriye'de resmi bir muhatap ve yardımın etkilenen bölgelere ve insanlara ulaşacağına dair bir güvence olmadığını ifade ederek, bunların da yardım çabalarını zorlaştırdığını aktardı.

Suriye'ye ise yardım göndermenin daha karmaşık olduğunu belirten Miçotakis, Suriye'de resmi bir muhatap ve yardımın etkilenen bölgelere ve insanlara ulaşacağına dair bir güvence olmadığını ifade ederek, bunların da yardım çabalarını zorlaştırdığını aktardı. Miçotakis, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'ye yardım gönderileceğini duyurmuş, "Yunanistan kaynaklarını seferber ediyor" demişti.Türkiye, 10 ilde meydana gelen depremlerle boğuşurken uzman isimden Yunanistan konusunda dikkat çeken bir uyarı geldi. Dr. Yüksel Hoş, "????Yunanistan 12 mil kararını bu aralar almazsa hiçbir zaman almaz. Bu kararı alırsa casus belli işler. Ve yakında tek taraflı olarak karasularını 12 mile çıkarırlarsa ki kuvvetle muhtemel, buna şaşırmayalım. Evet gündem deprem, ama gözyaşlarınız ileriyi öngörmeye de mani olmasın" dedi.