GüNCEL Haber Girişi : 26 Ocak 2024 11:52

WhatsApp'tan beklenmedik karar! Mart ayında her şey tamamen değişecek

WhatsApp'tan beklenmedik karar! Mart ayında her şey tamamen değişecek

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Mart ayı itibariyle devrim niteliğinde bir değişikliğe gidiyor. WhatsApp bir süredir Android'de test ettiği yenilik iOS'ta da test etmeye başladı. Her şeyi değiştirecek yeni özelliğin mart ayında yayınlanması bekleniyor, daha doğru gerekiyor.

WhatsApp bir süredir Android'de test ettiği yenilik iOS'ta da test etmeye başladı. Her şeyi değiştirecek yeni özelliğin mart ayında yayınlanması bekleniyor, daha doğru gerekiyor. 2 milyarı aşan kullanıcısıyla WhatsApp en popüler anlık mesajlaşma uygulaması özelliğine sahip. Platform açık ara kendi alanında lider konumda bulunuyor. Ancak bu durum yakında değişebilir. En azından Avrupa Birliği'nde.  Aslında WhatsApp bu değişikliği kendi isteğiyle yapmıyor. Avrupa Birliği tarafından çıkarılan Dijital Piyasalar Kanunu gereği bu düzenlemeyi yapmak zorunda olan WhatsApp aksi halde bol sıfırlı cezalarla karşılaşacak. Düzenlemenin ardından WhatsApp, mesajlaşma sektöründeki liderliği kaybedebilir. Ancak böyle bile olsa bu uzun bir süre alacaktır.

Düzenlemenin ardından WhatsApp, mesajlaşma sektöründeki liderliği kaybedebilir. Ancak böyle bile olsa bu uzun bir süre alacaktır. Peki nedir Whatsapp'ın yapmak zorunda olduğu ve hayatımızı baştan aşağı değiştirecek bu yeni özellik... Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında WhatsApp, başka mesajlaşma uygulamalarıyla da uyumlu hale getiriliyor. Android ve iOS'ta testleri devam eden özelliğin mart ayında gelmesi bekleniyor. WhatsApp, Telegram ve Signal gibi diğer mesajlaşma uygulamalarıyla uyumlu hale getiriliyor. İşlem gerçekleştiğinde isteyen kullanıcılar, diğer platformlardaki kullanıcılarla da iletişimini WhatsApp üzerinden sürdürebilecek. Peki bu ne anlama geliyor? Avrupa Birliği düzenlemesi kapsamında herhangi bir mesajlaşma uygulamasını indirerek diğer platformlara erişebilmek mümkün olacak. Üstelik diğer platformların uygulamalarını telefonunuza indirmenize de gerek kalmayacak. Örneğin Telegram'ınız varsa akıllı telefonunuzda kayıtlı kişilerin WhatsApp hesaplarına doğrudan Telegram uygulamasından mesaj gönderebilirsiniz. Böylece onlarca mesajlaşma uygulamasıyla telefonunuzun hafızasını doldurmanıza gerek kalmayacak. Tek bir uygulamayla tüm uygulamalardaki kullanıcılarınızla haberleşebileceksiniz Aslında bu WhatsApp'ın işine gelmiyor. Ancak Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Kanunu gereği bunu yapmak zorunda. WhatsApp geçen ay Android'de bu işbirliğinin testlerine başlamıştı. Şimdi de iOS testlerine geçildi. Yeniliğin ne zaman kullanıcılara sunulacağı henüz bilinmiyor. Ancak beklentiler bunun kısa sürede gerçekleşmesi yönünde. Çünkü Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası'na göre mart ayından itibaren şirketler bu düzenlemeye uymak zorunda. Bu yüzden mart ayında WhatsApp'ın bu tarihi değişikliği tüm kullanıcılarına sunmasını bekleyebiliriz. Eğer WhatsApp bunu yapmazsa tüm cirosunun yüzde 10'una varan para cezalarıyla karşı karşıya kalacak. Düzeltmedikçe de para cezası artacak.