SAğLıK Haber Girişi : 04 Ocak 2023 16:18

YANLIŞ BİLİNEN 5 DİYET EFSANESİ

Çevrenize baktığınızda kilo vermek isteyen pek çok kişi görebilirsiniz hatta bunlardan biri siz de olabilirsiniz. Ve bir an önce isteği görünüme ulaşmak isteyenler çeşitli diyet yöntemleri araştırmaya başlar. Çevrelerinizde duyduklarınız internetten bilgi edindikleri ve birçok diyetler uygulama yoluna girebilirsiniz. Ancak doğru sandığınız bazı bilgiler aslında kilo vermenize engel olur. Hatta sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Kilo vermek için doğru yöntemleri bilinçli bir şekilde ve bir uzman yardımı ile uygulamak gerekmektedir.

 

1-ÇOK DÜŞÜK KALORİ İLE BESLENMEK 

Diyet yaparken yetersiz ve az beslenmek sanıldığı gibi hızlı kilo vermenize yardımcı olmaz. Çünkü az ve yetersiz beslenmek metabolizma hızını yavaşlatır. Uzun süre aç karnına kaldıktan sonra tüketilen besinler vücutta yağ olarak depolanır. Bu durumda da sanıldığının aksine aslında kilo almanıza sebep olur. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmeniz önerilir.

2-SAĞLIKLI BESİNLERİ İSTEDİĞİM KADAR TÜKETEBİLİRİM.

Sağlıklı besinler tükettiğiniz zaman bu istediğiniz miktarda yemeniz anlamına gelmektedir. Bu besinler de kalori içermektedir.  Bazı besinler sağlığımız için çok faydalı olsa da ihtiyacımızdan fazla aldığımız her kalorinin yağa dönüştüğünü unutmayın. Yağsız bisküviler yada krakerler , Günlük tüketmeniz meyve miktarından  fazla meyve tüketmek , organik tahıllar veya taze sıkılmış meyve suyu sağlıklı sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinlerin fazla tüketimi kilo almanızın  tek sebebi olabilir. Oyüzden sağlıklı besleniyorum istediğim kadar tüketebilirim düşüncesinden bir an önce vazgeçmelisiniz.Tüm gün yediklerinizi not alarak kendi besin tüketim kaydınızı tutmanızda fayda var.

3-MUCİZEVİ İLAÇLAR

Mucize zayıflama yöntemi yoktur. Sağlığınızı düşünüyorsanız bu tür  ilaç veya tek çeşitli yanlış bilinen zayıflama yöntemlerinden kaçınmalısınız

4-KİLO VERMEK İÇİN SPOR YAPMAM YETERLİ!!!

Vücudümuzu işleyişi ve  organların çalışması ve yaşamsal faaliyetlerin sürdürebilmesi için  enerjiye ihtiyacı vardır. Bazal metabolizma hızı olarak adlandırılan bu enerjinin yanısıra yapılan egzersiz ile vücudun toplam harcadığı enerji artar. Günlük besinlerden aldığımız enerji harcadığımız enerjiden fazla ise kilo vermek gibi bir durum söz konusu olamaz. Hatta bu durum kilo almak anlamına gelebilir. Sağlıklı beslenmek tek başına yeterli olmadığı yine tek başına spor yapıp sağlıklı ve dengeli beslenmek de tek başına yeterli değildir.Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve spor arasında anahtar kilit ilişkisi vardır. Bu yüzden diyet programlarında günlük, haftalık egzersiz programlarıyla eşlik etmek önemlidir.

5-DÜŞÜK YAĞLI/KALORİLİ ÜRÜNLER TÜKETMEK

 Light ürünlerin kalorisi sıfır demek değil, kalorisi azaltılmış demektir.Porsiyona dikkat etmemek yüksek kalori almanıza neden olur. Bunun dışında tadı ve raf ömrünü iyileştirebilmeek adına daha yüksek katkı maddedi ve tatlandırıcı içermektedirler.  Bazı diyet ürünlerinde de şeker yerine tatlandırıcı kullanılmıştır, ancak yağ ve un oranı artmıştır. Diyet ürünler diyete sadece yardımcıdır. Önerildiği kadar tüketilmelidir. Diyet veya light ürünleri sınırsızca tüketmek oldukca yanlış ve size kilo aldıracak, zayıflamanızı durduracak bir harekettir.