GüNCEL Haber Girişi : 18 Mayıs 2023 21:11

YAZ TATİLİ YAKLAŞIRKEN ÖĞRENCİLERE ve VELİLERE TAVSİYELER

YAZ TATİLİ YAKLAŞIRKEN ÖĞRENCİLERE ve VELİLERE TAVSİYELER

Yaz tatili çoğunlukla öğrencilerin her sene merakla beklediği bir dönemdir. Velilerin ise bu dönemi nasıl değerlendirecekleri konusunda kafalarında bazı soru işaretleri yer alır.

Yaz tatili öğrencilerin gözünden bakacak olursak çok uzun soluklu ve boş vakit geçirmektir. Öğrenciler bu dönemde okulda öğrendiği çoğu bilgiyi unutur, zamanının çoğunu internet üzerinde veyahut oyunlar ile geçirir. Öğrencinin bunları yapmasında aşırıya kaçmadığı sürece sorun yoktur. Ama önemli olan zamanını oyun oynarken bile verimli geçirebilmesini sağlamaktır.

Biz öğretmenler ve ebeveynler, öğrencilerimiz için yol gösterici yani birer rehberizdir. Yaz tatili yaklaşırken öğrencilerimizin bu dönem boyunca bulunacağı çevredeki eğitim kurumları, eğitim merkezleri, spor salonları, sanat merkezleri, yaz kursları araştırılmalıdır. Öğrencinin ilgi, istek ve yeteneklerine uygun spor, sanat, kültür aktiviteleri bulunmalı ve bu kursların, eğitimlerin zamanı planlanarak öğrenci katılmalıdır. Bu sayede öğrenci sosyalleşecek, yeni mekanlar ve insanlar tanıyacaktır.

Yaz tatilinde öğrencileri teorik bilgi öğrenmenin yanında, bu teorik bilgiyi kullanabileceği uygulamalı ve eğlenceli aktivitelere de yönlendirmeliyiz. 

Tatilde aile ile bir şehir dışı etkinliği öğrenciye ilham katabilir ve yine öğrenci farklı yerler farklı insanlar tanıyarak ufkunu genişletebilir ve sosyalleşmesi sağlanabilir. Akraba ziyaretleri, arkadaş ziyaretleri çocukların akran öğrenimini, sosyal öğrenmesini arttırır. Zaten okuldan uzak geçirilecek yaklaşık 3 aylık dönemde çocuğun mümkün olduğunca toplumdan uzak kalmamasını sağlamalıyız.

Eğer imkan var ise öğrenciyi kısa bir müddet için güvendiğimiz bir aile büyüğünün yanında veyahut anne-babasının çalıştığı yerde yardım etmesi amacıyla tabiri caiz ise işe koyabilir ve el becerisini, matematik işlem ve muhakeme yeteneğini geliştirmede katkıda bulunabiliriz. Eğitim-öğretim dönemi boyunca öğrencinin yeri tabii ki okuludur. Ama ileriki yaşlarında iş hayatına bir yumuşak geçiş olması açısından bu yaz dönemleri çok kıymetlidir. Öğrenciye vereceğimiz iş sorumluluğu onun yaşına ve gelişim özelliklerine uygun olmak zorundadır.

Öğrencinin zamanını değerlendirebileceği ve verimli kullanabileceği aynı zamanda da sıkılmadan eğlenebileceği çok çeşitli zeka oyunları bulunmaktadır. Öğrenciyle aile içi iletişimi de arttırabilecek akıl, strateji, işlem, sözcük-mantık vb. oyunlar alınıp hoş vakit geçirilebilir. 

Kısaca özetleyecek olursak uzun bir eğitim-öğretim döneminden sonra öğrenciyi çok yormadan kaliteli ve unutulmaz yaz tatilleri yaşatmak için bu öneriler dikkate alınabilir. Öğrenciyi yaşına uygun olmayan sosyal medya içeriklerinden uzak tutabilmenin yollarından biri de bu eğlenceli ama bir o kadar da öğretici aktivitelerden geçmektedir. 

Öğrenciyi teşvik etmek için de çok ısrarcı olmamalıyız. Öğrenciye bu etkinliklerin kendisine katacağı faydalardan bahsetmeli ve yaşıtlarıyla vakit geçireceği ortamlar hazırlamalıyız. Yetişkinler olarak çocuğa örnek olmak için öncelikle kendimiz bu sağlıklı eylemleri yaşam biçimimiz haline getirmeliyiz.

 

Nisa Nur YUŞAN- Sınıf Öğretmeni