GüNDEM Haber Girişi : 19 Ocak 2024 09:27

Almanya kararı onayladı! 50 bin Türk sınırdışı edilecek

Almanya kararı onayladı! 50 bin Türk sınırdışı edilecek

POLİSİN TALEBİ BELİRLEYİCİ OLDU Alman Federal Meclisi’nden dün geçip yasalaşan ve İltica Yasası ile sınır dışı etme durumlarını düzenleyen değişiklik, şimdiye kadarki uygulamaları önemli ölçüde değiştiriyor. Değişiklikler, polisin karşılaştığı sorunlara çözüm olarak öngörüldü. İşte ülkeye kaçak giren ya da suç işleyenlerin daha kolay sınır dışı öngören kararlar: Almanya ve İngiltere, ülkelerine kaçak gelen ve "iltica hakkı olmayanların“ hızlıca sınır dışı edilmesini öngören yasalarını meclislerinden geçirdi. Karara göre, İngiltere’ye kaçak giden Türkler, ilticaları reddedildikten sonra eğer ülkesi geri almazsa, Ruanda’da kurulacak kampa gönderilecek ve sınır dışı edilen diğer ülke vatandaşları ile birlikte kalacak. İKİ ÜLKE DE AYNI ANDA ONAYLADI

Almanya, 'hızlı ve kolay sınır dışı' durumuyla yasa değişikliğini onayladı. İngiltere ile birlikte ilk etapta toplam 50 bin Türk’ün sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Türkler yüzde 87 oranıyla ilticaları en çok kabul edilmeyen kişiler ve şu anda iki ülkeden sınır dışı bekleyenlerin toplam sayısı ise 60 bini aşmış durumda.

İKİ ÜLKE DE AYNI ANDA ONAYLADI Almanya, 'hızlı ve kolay sınır dışı' durumuyla yasa değişikliğini onayladı. İngiltere ile birlikte ilk etapta toplam 50 bin Türk’ün sınır dışı edilmesi bekleniyor. Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Türkler yüzde 87 oranıyla ilticaları en çok kabul edilmeyen kişiler ve şu anda iki ülkeden sınır dışı bekleyenlerin toplam sayısı ise 60 bini aşmış durumda. Almanya’nın Ruanda veya Doğu Avrupa kampları ise AB ile varılan anlaşma gereği, 2026’da kurulacak.