GüNCEL Haber Girişi : 09 Ocak 2023 19:21

Avrupa ülkesi hayali kuran göçmenler! Yunanistan'dan Türkiye sınırına 35 kilometrelik çelik çit

Avrupa ülkesi hayali kuran göçmenler! Yunanistan'dan Türkiye sınırına 35 kilometrelik çelik çit
Avrupa ülkesi hayali kuran göçmenler! Yunanistan'dan Türkiye sınırına 35 kilometrelik çelik çit

Göçmenleri her seferinde döverek Türkiye'ye geri iten Yunanistan şimdi de yasa dışı geçişleri engellemek için Sofulu bölgesinden Karapınar köyüne kadar 35 kilometrelik çelik çit çekmeye hazırlanıyor. Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Theodorikakos, yasa dışı geçişlerin engellenmesine yönelik Türkiye sınırı yakınlarında bulunan Sofulu bölgesinden Karapınar köyüne ilave çit ekliyor...   

Avrupa hayali kuran göçmenleri her seferinde dövüp, zülmederek Türkiye kara sularına geri iten Yunanistan şimdi de karadan yapılan yasa dışı geçişleri için Türkiye sınırına çelik çit çekecek. Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, katıldığı televizyon progrmaında toplam uzunluğu 140 kilometre olacak ilave çitin ilk 35 kilometrelik bölümü için "Hemen ihaleye geçiyoruz ki çitin yapımına başlanabilsin. Çalışmalar hazır ve gerekli her şeyi sağlamak için ordu ile tam bir işbirliği yapıldı." dedi.

Yunanistan'dan Meriç Nehri kıyısına 140 kilometrelik çelik çit çekilecek

Çit inşasının ulusal güvenlik ihtiyacı olduğunu ileri süren Theodorikakos, "Ancak bu şekilde yasa dışı göçle mücadele edebiliriz." ifadesini kullandı.

Aralık 2022'de, Yunanistan'ın, Türkiye sınırındaki Evros (Meriç) bölgesinde devriye ve gözetleme önlemlerini sıkılaştırmak için 250 sınır polisi görevlendireceği açıklanmıştı.

YUNAN ZULMÜ İHALARLA TESPİT EDİLMİŞTİ

29 Aralık 2022'de, Yunanistan'a ait sahil güvenlik botunun, Ege Denizi'nde düzensiz göçmenleri Türk kara sularına itme anı, insansız hava aracı (İHA) ile tespit edilmişti.

Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden, "Ege Denizi'nin Çeşme güneybatısında, 29 Aralık 2022 tarihinde Yunanistan’a ait sahil güvenlik botu tarafından, düzensiz göçmenlerin Türk sahiline 3.62 mil mesafede kara sularına itildiği, Deniz Kuvvetlerimize ait İHA ile tespit edildi." açıklaması yapılmıştı.

Deniz Kuvvetlerine ait İHA ile tespit edilen bu olay, ivedilikle Sahil Güvenlik Komutanlığına bildirilerek düzensiz göçmenlerin kurtarılması sağlanmıştı.

ÖLÜMLER BİLE DURDURAMADI

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde göçmenleri Türk kara sularına geri itmesi ve bazı olaylarda yaşanan can kayıpları, uluslararası basında da çokça konu edilmiş ve tepki görmüştü.

Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD, The Guardian gibi kuruluşların çalışmalarında, geri itmeler kanıtlarıyla ortaya koyulmuştu.

Yunan makamları ise geri itmelerle ilgili uluslararası insan hakları örgütleri, uluslararası basın, siyasetçiler ve birçok kurumun iddialarını bugüne kadar hep reddetti.

Google News - Yeniakit Gazetesi

ABONE OL

Avrupa ülkesi hayali kuran göçmenler! Yunanistan'dan Türkiye sınırına 35 kilometrelik çelik çit