GüNDEM Haber Girişi : 07 Mart 2023 10:05

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

      İnternette geçirilen sürenin kontrol edilmemesi, internetten uzak kalındığında patolojik rahatsızlıklara neden olan bağımlılığa çocuklarda teknoloji bağımlılığı denir.  Teknoloji her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran bir araç olduysa da  yanlış kullanımında  ortaya sağlık açısından önemli zararlar çıkar.

      Çocuklar için de çizgi filmler, bilgisayar oyunları, internet kullanımı gibi etkinlikler; gelişimi destekleyici, eğlenceli olabilmektedir.Burada kontrol  mekanizması velilerdir.  Veli çocuğuna sınır koymalıdır.  Çocuğun teknolojiyi çok iyi kullanması bir zeka belirtisi değildir. Ekrana yoğun bir şekilde bağımlı kalan çocuklarda;

1- Eğer küçük yaşlarda ise;  dil ve konuşma bozukluğu görülebilir.

2-  Çocuk her seslenildiğinde dönüp bakmayabilir.

     3-Çocuk büyüdükçe dikkat eksikliği, öfkesini kontrol etmekte zorlanma meydana gelebilir.

    4-Çocuğun ebeveynleri ile ya da arkadaşları ile ilişkisini olumsuz etkileyebilir ya da derslerinde başarısızlık, ödev yapmak istememe, yazı yazmaktan sıkılma şeklinde tezahür edebilir.

    5-  Asosyal  kişilik yapısı. Çevreye karşı  duyarsızlaşma görülebilir.

    6- Takıntı, kaygı bozukluğu ileri boyutta yaşanabilir.

     Bu gibi sıkıntıların olmaması için öncelikle ebeveynler çocuklarına rol model olmalıdır. Onlarla birlikte vakit geçirmeliler.  İleriki yaşlarda çocuklara süre konmalı, süre dahilinde vakit geçirmelerine izin vermelidir.

Çocukluk döneminde ebeveynler çocuklarını  sportif faaliyetlere yöneltebilirler. Yaşlarına kültür-sanat etkinlikleri yaptırılabilir. Çocukları bu tarz etkinliklere yöneltmek onları hem bedenen hem de psikolojik olarak rahatlatan etkinliklerdir.