TüRKIYE Haber Girişi : 09 Ağustos 2023 09:05

Türk savunma sanayii şirketlerine yaptırım kararı

Türk savunma sanayii şirketlerine yaptırım kararı

İngiltere, Türkiye’de faaliyet gösteren 2 savunma sanayii şirketine yaptırım uygulama kararı aldı. 

Birleşik Krallık, Rusya Federasyonu’nun yabancı askeri ekipmanlara erişimini kısıtlamak amacıyla son dönemin en büyük yaptırım kararını aldı. Türkiye’de faaliyet gösteren 2 savunma sanayii şirketi de Rusya’ya yönelik savunma sanayii alanında ihracat gerçekleştirdikleri sebebiyle yaptırım kararı aldı.

Yaptırım kararları; İran, Türkiye, Belarus, Slovakya, İsviçre ve BAE’de bulunan 25 kişi ve işletmeyi kapsıyor. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly tarafından deklare yaptırım kararının temel amacı ise Rusya Federasyonu’nun, yabancı askeri teçhizatlara erişiminin kısıtlanması olarak açıklandı.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Birleşik Krallık’ın yaptırım kararlarından, Türkiye’de yerleşik Turkik Union ve Azu International adlı şirketler de etkilendi. Şirketlere yaptırım uygulanmasının temel gerekçesi ise Rusya’nın Ukrayna’daki askeri faaliyetleri için gerekli olan mikroelektroniğin, Rusya’ya ihracatındaki rolleri.

Edinilen bilgiye göre; Azu International, 2022 yılının Mart ayında kuruldu. Şirket, kendisini bilişim ürünleri toptancısı olarak tanımladı ve kurulduktan bir hafta sonra ABD’den tedarik ettiği bilgisayar parçalarını Rusya’ya göndermeye başladı.

Her ne kadar savunma sanayii ürünlerinin kullanımına yönelik alt sistem ihracatı gerçekleştirseler de iki şirketin, resmi olarak ‘savunma sanayii şirketi’ olmadıkları tahmin ediliyor. Türkiye’de savunma sanayii şirketlerinin, çok katı mevzuatlara tabi oldukları biliniyor.